Fogyókúrázni nem egyszerű, de hogy a sok lemondás mellett még egy csomó pénzbe is kerüljön… Az már egyenes út lenne a feladáshoz. Pedig alapvetően egy jó diéta nem kerül sokba, főleg, ha nem dőlsz be a marketingnek, és nem veszel meg egy csomó felesleges dolgot.
A fehércukor rossz, ez tiszta sor. Éppen ezért minden diétázó első dolga kiiktatni az életéből. De az édes íz jó, úgyhogy a többség alternatív édesítőket keres helyette. A mesterségesen előállított “pöttyöt” sokan tartják egészségtelennek – bár kutatások nem bizonyítják egyértelműen, hogy valóban kellene-e tartanunk tőle – , de legalább kalóriamentesek és viszonylag olcsóak. Mégsem ajánlom, hogy sokat használj belőle, mert mesterséges édesítő is hizlalhat.
A természetes, egészséges édesítőszerek drágák, ráadásul a többségük nem is tartalmaz sokkal kevesebb kalóriát, mint a hagyományos cukor (viszont van bennük egy csomó hasznos tápanyag cserébe). Ezért az agavé szirupot, a mézet, a nádcukrot vagy a nyírfacukrot nem csak az ára miatt nem használhatod nyakló nélkül. Az eritritol viszonylag egészséges és teljesen kalóriamentes megoldás, és állagában is olyan, mint a kristálycukor, így sütéshez is kiváló. De mivel ennek is 2000 Ft felett van kilója, a legjobb, ha egyszerűen elkezded élvezni az ízeket cukor nélkül. Könnyű mondani? Megcsinálni sem olyan nehéz. Tegyél minden héten egy picivel kevesebb cukrot a kávédba, és hamarosan már nem is fog hiányozni. A limonádét is csak az első pár alkalommal lesz furcsa cukor nélkül kérni, egy idő után már az édes változat gondolatától is rosszul leszel.
Az egyik kávéfüggő barátnőm a diétája elején elhatározta, hogy mostantól cukor nélkül issza a feketét, viszont minden alkalommal elteszi a kávé mellé felszolgált cukrokat. Persze az otthoni kávék nem számítottak, csak a kávézóban, étteremben, munkahelyi büfében elfogyasztottak. A cukros zacskókat otthon egy hatalmas üvegtálba gyűjtötte. Úgy egy hónap alatt telt be az üvegtál, nagyjából másfél kilónyi cukor gyűlt benne össze. És ez csak az a cukor volt, amit a napi 2-3 házon kívül elfogyasztott kávéjába NEM tett bele.
Próbáld ki te is! Ha nem kávézol, vagy csak otthon iszol kávét, teát, kockacukorból tegyél annyit egy tárolóba, amennyit az italodba tettél volna. Pár hét múlva döbbenetes lesz az eredmény.
A paleo brownie finom, de nem csak drága, kalóriadús is. Még, ha eritritollal vagy más, kalóriamentes édesítővel is készíted, a mandula- vagy kókuszliszt, a kókuszolaj, a tojás nem kalóriamentes. Tehát attól, hogy paleo vagy diabetikus vagy “mentes” valami, nem eheted korlátlanul.
Ha mindenképpen sütire vágysz, süsd meg a hagyományos receptet egy kicsit kevesebb cukorral vagy kalóriametes édesítővel, kevesebb krémmel, és egyél belőle csak egy apró szeletet. Eleinte nehéz lesz megállni egynél, de nagyjából 3-4 hét édességdetox után már eszedbe sem fog jutni, hogy desszert után ácsingózz. Ha mégis, olyankor a csoki is jó megoldás. Én egy kockánál csak nagyon nehezen tudok megállni, ha előttem van egy egész táblányi, így nekem a jó minőségű bonbon vált be a legjobban. Ebből eszek meg egy-két darabot, ha rám tör a csokizabálhatnék.
Oké, utálod a vizet, de ez nem jelenti azt, hogy méregdrága kalóriamentes italokat kell innod. Főleg, mert azok tele vannak mesterséges adalékokkal. Ha a diétád enged egy kis gyümölcscukrot, akkor igyál almafröccsöt. 1 dl almaléhez (100%-os, hozzáadott cukor nélkül készülthöz) adj 2 dl szódavizet, isteni 50 kalória körüli italt kapsz.
Ennél még jobb a detox víz. A szűrt vagy sima csapvízbe tegyél pár szelet citromot, lime-ot vagy narancsot (héj nélkül, mert nem a vegyszereket akarod belőle kiáztatni…), vagy pár szem epret, esetleg egy rúd fahéjat vagy gyömbért. Hagyd egy éjszakára összeérni. Az eredmény: vitaminnal teli, ízletes víz, felesleges kalóriák nélkül. Érdemes kipróbálni a jól lehűtött uborkás-gyömbéres változatot is. Isteni, ráadásul a vendégek is imádni fogják.
Ahhoz, hogy fogyj, nincs szükség méregdrága szerekre, anyagcsere-gyorsítókra, diétás csodabogyókra, étvágycsökkentőkre. Csak mozgásra (ingyen van) és kicsivel kevesebb ételre. Pont annyira, hogy éppen csak jól lakj vele, de még ne érd el a kajakóma állapotát.
Ha úgy érzed, az anyagcseréd lelassult, igyál egy kicsivel több vizet, vagy mozogj egy extra alkalommal a heti megszokotthoz képest. Nekem ilyenkor az is be szokott válni, hogy egy-két napig kicsit többet majd pár napig újra kevesebbet eszem. De erről majd később, egy következő posztban fogok részletesebben beszámolni.