Ősszel menetrendszerűen szokott megérkezni hozzám is a “lombhullatás”, azaz az őszi hajhullás. De amikor augusztus közepén hajmosás közben egy komplett tincs maradt a kezemben, nehéz lett volna az őszi hajváltással magyarázni a dolgokat.
A legegyértelműbb jele annak, hogy egy nő szervezetében valami nincs rendben, az, ha látványosan el kezd hullani a haja. Ilyenkor a legtöbben észbe kapunk, és megpróbáljuk kideríteni, mi az oka.
Mivel nemrég látott fogorvos és a nőgyógyászati éves szűrés során is mindent rendben találtak, elmentem a háziorvosmhoz, hogy derítsük ki, van-e valami súlyos probléma a háttérben.
1. Öregedés (a haj sűrűsége nagyjából egyötödével csökken 60 éves korra)
2. Hormonzavar (tesztoszteron-túltengés és a változókor)
3. Fogyókúra (súlyos tápanyaghiány)
4. Gyulladás (fog vagy nőgyógyászati probléma)
5. Pajzsmirigy-alulműködés
És van egy banálisnak tűnő 6. ok is (meg nyilván még több ezer speciális ok is lehet a háttéreben, de ebben a bejegyzésben a nagy többséget érintő okokról írok.)
Mindig is tudtam, hogy szükségem volna vaspótlásra, meg, hogy egy kicsit vérszegény vagyok, de a terhességeimen kívül nem igazán foglalkoztam a dologgal. A vérvizsgálat alapján azonban a hajhullás oka egyértelműen a vashiány.
De ki gondolná, hogy a vashiány ilyen galibákat képes okozni?
A legtöbb nőnek szüksége lenne a vas pótlására (érdekes módon a férfiaknak legritkább esetben van szükségük rá). A kellő mennyiségű vas nélkül ugyanis a szervezet nem tud elég hemoglobint előállítani, ami a vörösvérsejtekben az oxigén szállításához szükséges. A vashiányt normális körülmények között nem igazán lehet észrevenni, de a hajhulláson túl is vannak egyéb tünetek, amiket érdemes figyelemmel kísérni.
A spenótot felejtsük el, bár nagyon finom, nem alkalma a vas pótlására, legfeljebb Popeynek válik be. Általában, a növényi táplálékkal kevésbé hatékony a vas pótlása, mint a húsételekkel. A borjúmáj például az egyik legtökéletesebb vas-forrás. Természetesen pótolhatjuk gyógyszerrel, étrend-kiegészítővel is, de ilyenkor a kúra legyen legalább nyolc hetes, különben semmit sem ér.
A vastabletta akkor a leghatékonyabb, ha éhgyomorra és C-vitaminnal szedjük be, és közben gondoskodj a folyadékpótlásról is, mert könnyen székrekedést okozhat.