Tény, hogy szerelmes vagyok (még mindig nekem van a világon a legjobb pasim, mit szépítsük), de azért ennyi együtt töltött év nem indokolja, hogy mostanában mindent elsózzak. Pedig ez a helyzet: tízből hétszer szinte ehetetlenül sós mostanában a főztöm, pedig ugyan azt a sómárkát használom már évek óta…
És bár a család egyelőre nem reklamál (csak rengeteget iszik a sok sós étel miatt), biztonság kedvéért utánajártam, hogy hogyan lehet tompítani a sós ízeket, amíg meg nem oldódik a sózási problémám.
A nagy krumpli-mítosz
Ha elsóztad az ételt főzz bele egy nagy krumplit, az majd felszívja a sót – tanította a nagymamám. Igen ám, de egyrészt ez csak leveseknél, pörkölteknél lehet alkalmazni, másrészt, a Pittsburgh Egyetem kutatói vizsgálatokkal bizonyították, hogy ez csak urbánus legenda, és a levesbe főzött burgonya nem csökkenti a só koncentráltságát. Én pedig hiszek a tudósoknak, így a felesleges körök helyett igazán hatásos módszereket kerestem.
1.Szódabikarbóna, a csodafegyver
A szódabikarbóna nem csak a sütemények készítésénél lehet segítségünkre, a sós ízt is tompíthatjuk vele. Keverjünk egy késhegynyit belőle az ételbe, és máris kevésbé érezzük a sót. De figyelem, tényleg csak egy keveset használjunk, különben nem csak a só, de a szódabikarbóna kellemetlen mellékíze is rontani fog a főztünk élvezetei értékén.
Mihez használjuk?
Levesekhez, pörköltekhez, ragukhoz, tésztaételekhez, mártásokhoz, elrontott salátaöntetekhez, fasírthúshoz, ha még a sütés előtt észrevettük a hibát.
2.Citromlé+cukor, a hasznos kombináció
A citromlében található savak kis mennyiségben kiemelik, kicsit nagyobb mennyiségben (még mindig csak mokkáskanálnyiról beszélünk!) azonban semlegesíti a só ízét. A cukorra pedig azért van szükség, hogy citrom savasságát ellensúlyozza. Figyelem, mindkettőből csak icipicit adjunk az ételhez, alaposan keverjük el, forraljuk fel újra, és csak ezután kóstoljuk meg. Ha még mindig nem tökéletes, akkor adhatunk hozzá még egy kis citromot és cukrot.
Mihez használjuk?
Elsősorban paradicsomos ételekhez, azoknak különben is nagyon jót tesz a citromlé és a cukor, kiemeli a paradicsom zamatait.
3.Ecet, ami nem csak mosáskor jöhet jól
Az ecetet a citromléhez hasonlóan használhatjuk, de figyelem, nagyon óvatosan kell vele bánnunk, mert az ecetes gulyásnál még a sós is jobb…
Mihez használjuk?
Krumplifőzelékhez kifejezetten finom, de általában a főzelékekhez is jól működik, illetve a paprikás ételekben is harmonikus az íze, ha mértékkel használjuk.
4.Petrezselyemzöld, ami szemet is gyönyörködtet
Mihez használjuk?
Ha levest sózunk el, akkor érdemes bele is főzni egy kisebb csokorral és tálaláskor is megszórni egy kis frissen vágott petrezselyemmel. Az elsózott rizst is megbolondíthatjuk egy kis friss petrezselyemmel, ráadásul látványosabb és ízletesebb is lesz, nem csak kevésbé sós.
5.Amire még csak nem is gondolnál: a tojásfehérje
A felvert tojásfehérjét óvatosan csorgassuk bele a forrásban lévő levesbe vagy raguba, majd miután megszilárdult, kanalazzuk ki belőle. Nagyon jól felszívja a sót, bár tény, hogy elég macerás.
Mihez használjuk?
Az elsózott, de mégy nyers darálthúsos keverékekbe (fasírt, töltött paprika tölteléke, stb) keverve olcsó és hatékony sótalanító.
6.Tejföl, a sült húsok megmentője
De mi van akkor, ha az ember a pácolás közben viszi túlzásba a sózást? A vasárnapi sültnél vagy a rántotthusinál az ecet vagy a szódabikarbóna szóba sem jöhet, viszont előkaphatjuk a titkos fegyvert, a tejfölt. A sültet szeleteljük fel, tegyük a szeleteket egy tűzálló tálba, öntsük nyakon tejföllel, reszeljünk rá egy kis pizzamozarellát (az ugyanis a trappistával ellentétben szinte sótlan sajt) és sütőben süssük egy kicsit össze. A rántotthúsból készíthetünk hasonló módon hamis mátrai borzaskát.
Mire használjuk?
A húsok mellett, a levesek, raguk is dúsíthatók tejföllel (már ha olyan típusúak, amikhez illik a tejföl).
+1 Feltaláltam a spanyolviaszt
Ha tehetjük, növeljük az adagokat. Azaz, adjunk hozzá még vizet/húst/tejfölt/zöldséget, tehát bármit, amivel magát az adagot megnövelhetjük, így a több só is nagyobb adagban oszlik el, és kevésbé lesz zavaró.