Habzsi-dőzsi kontra böjt
Az 5:2 diéta lényege, hogy a hét öt napján gyakorlatilag bármit ehetsz, az egyetlen megkötés, hogy a napi kalóriabevitel ne legyen több 2000 kcal-nál. A maradék két napon viszont komoly önuralomra van szükség, mert ezeken az úgynevezett böjtnapokon mindössze 500 kcal-t vehetsz magadhoz. Szerencsére a böjtnapoknak nem kell egymást követőknek lenniük, így tarthatsz egyet hétfőn, a hétvégi nagy zabálás után, és mondjuk csütörtökön, rákészülve a péntek esti bulizásra (és a szűk ruhára).
Bár a „hivatalos” szabály tényleg nem tilt semmilyen ételt a normál napokon, de azért érdemes minőségi, egészséges hozzávalókból összerakni a menüt. Persze egy-egy süti, fagyi, hamburger vagy fröccs belefér (feltéve, ha a 2000 kalóriába is belefér), de alapvetően érdemes kerülni a túl sok zsírt, cukrot és junkfoodot. A rántott hús helyett persze érdemes grillezett húsokat, a sültkrumpli helyett pedig salátát választani, és próbálj meg a főétkezések közt néhány egészségesebb nasit bevetni (tudom, hogy közhelyes, de tényleg működik!)
Mennyi? Öccá
A böjtös napokon a hangsúly a vízen és a (természetesen édesítetlen) gyógyteákon van. Enni viszonylag keveset tudsz, de mondjuk reggelire jöhet egy natúr joghurt egy kanál mazsolával (150 kalória), ebédre 20 dkg párolt brokkoli (50 kalória) és a már nagyon vágysz egy kis édességre, 2,5 dl 100 százalékos almalé is belefér a napi menübe (100 kalória). Uzsonnára jöhet egy nagy marék kölesgolyó (50 kalória) vacsorára pedig egy szelet barna kenyér egy kockasajttal (szintén 150 kalória).
Viszont, ha úgy érzed, hogy az apróbb rágcsák helyett inkább egy rendes étkezés való neked, akkor jó, ha tudod, hogy egy adag grillezett csirkemell és egy adag (kb 15 dkg) barna rizs mindössze 400 kalória, úgyhogy még egy nagy pohár gyümölcslé vagy 2 alma is belefér a napi keretbe.
Szintén jó alternatívák lehetnek:
10 dkg gombából és egy tojásból készült rántotta (100 kcal)
30 dkg görögdinnye (100 kcal)
egy pohár natúr joghurt egy marék friss málnával (100 kcal)
egy kisebb tál zabkása egy kanál mézzel édesítve (100 kcal)
10 dkg alacsony zsírtartalmú túró egy szelet sárgadinnyével (100 kcal)
egy kis csésze humusz egy fél kígyóuborkával (100 kcal)
Mivel az 500 kalóriás nap nekem elsőre nagyon félelmetesnek tűnt, úgy terveztem, estére (de legalábbis késő délutánra) tartogatom az evést. Napközben elég jól megvagyok kaja nélkül, de a korgó gyomorral alvás nem az én műfajom. Sajnos nem igazán jött be a dolog, érezhetően rosszat tett a vércukorszintemnek és napközben is sokkal nehezebb volt ellenállni a kísértésnek, mint gondoltam. (A harcosok étrendjénél ez nem jelentett akkora gondot, mert az napközben megengedőbb volt, egy marék kölesgolyóval és néhány almával vagy egy könnyű csirkés salátával kihúztam az egész napot.)
Végül egy ismerősöm adott egy isteni tanácsot. Szerinte a böjtnapnál nem az a lényeg, hogy reggeltől estig ne egyek, hanem az, hogy 24 órán keresztül tartsam be az 500 kalóriás korlátozást. Tehát este 7-től másnap este 7-ig tartottam magam az 500 kalóriához, azaz a normál nap estéjén még ettem egy könnyebb vacsorát, majd másnap délig maximum egy gyümölcsöt. Az ebédem körülbelül 300-350 kalóriás, nasi nem volt, de délután még egy alma vagy egy marék kölesgolyó belefért.
Jó tanács: ha sportolsz is hozzá (és ugye anélkül úgy sem lesz igazi eredmény), akkor fontos, hogy a böjtnapokat a pihenőnapokra tervezd. Ez a kalóriamennyiség nem alkalmas az aktív életmódra vagy a sportra, hidd el, kipróbáltam…
És mi a konklúzió?
Előnye: könnyen beilleszthető a hétköznapokba.
Hátránya: elő kell bányászni az évekkel ezelőtti kalória-kiskönyveket le kell tölteni egy kalóriaszámláló appot a telefonra és nagyon szigorúan meg kell tervezni az étrendet.